Biztonságban az ünnepek alatt is

2022. november 28. 13:04

Az adventi időszakban ugrásszerűen megnő a lakástüzek száma. Az esetek többségében a lángok egy-két négyzetméteres területet érintenek, azonban országosan szinte minden nap előfordul olyan eset, ahol teljesen kiég egy szoba, vagy az egész lakás. Azért emelkedik ilyenkor a lakástüzek száma, mert többet vagyunk otthon, több elektromos eszközt használunk, többet főzünk, hosszabb ideig kell világítani, fűtünk, és szabadidős tevékenységeink nagy részét is otthon végezzük. Ezek mind-mind növelik a lakástüzek kialakulásának kockázatát, holott ezek a tüzek könnyen megelőzhetőek lennének.

Leggyakrabban a nyílt láng – gyertyák, mécsesek – használata okoz lakástüzet. Fontos, hogy a gyertyákkal díszített adventi koszorúkat ne tegyük közvetlenül az asztalterítőre, és olyan koszorút válasszunk vagy készítsünk, amelynek a gyertyái alatt van egy-egy kis fém alátét. A meggyújtott gyertyát olyan stabil helyre kell rakni, ahol nem tud eldőlni, a közeléből pedig el kell tenni a gyúlékony anyagokat. Amikor kimegyünk a szobából, mindig fújjuk el a gyertyákat, sose égjenek felügyelet nélkül.

A karácsonyfa díszítésére már kevésbé jellemző a nyílt lánggal égő gyertya és csillagszóró használata. Azonban arról sem szabad megfeledkezni, hogy a karácsonyfák gyúlékonysága napról napra fokozódik, mert a kiszáradt és gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra (pl: csillagszóró szikrája) is meggyulladhat, és a száraz fán nagyon gyorsan terjed a tűz.

Az égősorokat, fényfüzéreket csak megbízható forrásból szabad beszerezni, fontos, hogy jó minőségű termékeket vegyünk. Ha a fényfüzérek vezetéke eldeformálódott vagy megtört, ne használjuk, mert könnyen lakástűz keletkezhet. 

A biztonság érdekében fontos, hogy a téli szünidőben a felnőtt felügyelete nélkül otthontartózkodó gyermekek elől a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket elzárjuk, mert ellenkező esetben előfordulhat, hogy nem kellő körültekintéssel igyekeznek csillagszórót, vagy gyertyát gyújtani, mely játékos próbálkozásnak sajnos tragikus következményei is lehetnek.

Az ünnepi készülődés egyik alappillére a sütés-főzés. Azonban a tűzhelyen felejtett étel, olaj is gyorsan tüzet okozhat, hiszen a konyhában elhelyezett gyúlékony anyagokon gyorsan továbbterjednek a lángok. Fontos, hogy sem főzés, sem pedig ételmelegítés közben ne hagyjuk felügyelet nélkül a tűzhelyet! A lakás elhagyásakor minden esetben zárjuk el a tűzhelyet, mert számos tűzeset oka az, hogy a lakásból eltávozó személy elfelejti, hogy a tűzhely bekapcsolva maradt. Van, amikor nem várt körülmény vonja el a figyelmét arról, vagy jelent akadályt abban, hogy időben visszatérjen valaki.

Fontos, hogy az égő háztartási olajat, zsírt nem szabad vízzel oltani! Az égő olajba öntött víz hatására a forró olaj robbanásszerűen kicsapódik az edényből, melynek következtében a közelben tartózkodók égési sérüléseket szenvedhetnek, a közelben lévő tárgyak pedig meggyulladhatnak. A helyes eljárás az, ha fedővel lefedjük, így megszűnik az oxigén-utánpótlást, valamint elzárjuk a tűzhelyet.

Lakástüzeknél az egyik legnagyobb veszélyt a keletkező füst belégzése jelenti, ezért a sérülések és a tragikus tűzesetek megelőzése érdekében javasolt otthonunkban füstérzékelőt beszerezni, amely a szoba közepén a plafonra szerelve a tűz keletkezésének legelején jelez, amikor még van idő kimenekülni és a tűzoltókat értesíteni a 112-es segélykérő telefonszámon.

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap