Megelőzés jegyében – sajtótájékoztató Kecskeméten

2024. november 15. 13:05

A statisztikák azt mutatják, hogy a fűtési időszakban megemelkedik a lakástüzek száma. A fűtési időszakra vonatkozó aktuális témákról, a lakástüzek megelőzéséről és a füstérzékelők fontosságáról tartott sajtótájékoztatót a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság november 15-én.

A tájékoztatón Gyapjas János tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese és Tóth Imre tűzoltó alezredes, tűzoltósági főfelügyelő beszélt a sajtó munkatársainak a vármegyei lakástüzekről a számok tükrében és azokról a megelőző tevékenységekről, melyekkel a tragédiák elkerülhetőek. 

Az év első három negyedévében összesen 276 lakóépületben keletkezett tűz, huszonhárommal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az év első kilenc hónapjában 4 ezer 273 négyzetméternyi épített terület semmisült meg. A tűzesetek során 23 ember sérült meg, hárommal többen, mint 2023 első három negyedévében. Lakástűzben senki sem vesztette életét Bács-Kiskun vármegyében.

Nagy gondot kell fordítani a tüzelő-fűtő berendezések és a kémények ellenőrzésére, karbantartására, tisztítására. Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet, ha a füstelvezetőt, fűtőeszközt nem rendeltetésszerűen használják, ha szabálytalan annak kivitelezése, vagy ha a rendszeres műszaki felülvizsgálatot elmulasztották. A hangsúly a rendszerességen van, mert nem szabad elfelejteni, hogy ezek bármikor tönkremehetnek, elkoszolódhatnak. A rendszeres felülvizsgálat mellet még nagyon fontos, hogy nem szabad háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását, ami kéménytűzhöz, lakástűzhöz vezethet. Biztonságunk érdekében kiemelkedően fontos, hogy mindig olyan tüzelőanyaggal fűtsünk, amely elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték.

A lakástüzek többségénél a mérgező füst vezethet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz. Számos esetben a lakásokban kialakuló tüzet – főleg éjjel – a benntartózkodók már csak túl későn, vagy egyáltalán nem észlelik. Egy lakástűz esetén csak néhány perc áll a lakók rendelkezésére, hogy felmérjék a helyzetet és biztonsággal elhagyják az épületet. Azokban a lakásokban, ahol füstérzékelő van, kisebb eséllyel keletkezik nagyobb tűz, hiszen annak kialakulásakor már jelez az eszköz és így a kisebb tüzet könnyebb fékezni. Egy füstérzékelő nemcsak életet ment, hanem annak köszönhetően a keletkező károk mértéke is jóval kisebb.

Fontos, hogy az év minden szakában figyeljünk magunkra, családunkra, környezetünkre, szomszédainkra, hiszen a figyelmesség, az öngondoskodás, a felelősségtudat nagyon sok esetben megóvhat bennünket és a körülöttünk élőket.


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap