Erdőtűzvédelmi, terepvezetési és navigációs gyakorlat Jakabszállás térségében

2025. június 18. 16:33

Jakabszállás térségében, kiemelten erdőtűzveszélyes területen gyakorolták a tűzoltók az erdőtérképek és a navigációs rendszerek használatát, a drónos felderítést, valamint az erdős térségekre jellemző nehéz terepkörülmények közötti közlekedést.

Az erdőtűzvédelmi, terepvezetési és navigációs gyakorlat a tűzoltóknak jó tapasztalatszerzést jelent, hiszen valós káreseteknél is tapasztalható körülmények között kell az adott feladatokat megoldani. A gyakorlat az irányítási pont és a logisztikai háttér megtelepítésével vette kezdetét. Ezt követte a feltételezett tűzfészkek lokalizálása, megtalálása az erdős területen erdőtérkép használatával. Az ellenőrző pontok megtalálását a parancsnokok EDR rádión jelezték a bázis felé, az erdőtérkép alapján beazonosítható erdőtagok, szelvények meghatározásával, vagy GPS koordináták megadásával. A légi felderítés, vagyis drónok alkalmazása szerves része volt a gyakorlatnak. Feladatuk volt a tűzzel érintett és a veszélyeztetett területek felderítése és beazonosítása, hiszen a hatékony beavatkozás érdekében fontos a tűz helyének, terjedési irányának és intenzitásának pontos behatárolása.

Fontos, hogy a beavatkozó állomány gyorsan és szakszerűen használja az erdőtérképeket és a navigációs rendszereket, hiszen az erdőtagok között nincsenek útjelzők és utcákat jelölő táblák. A szabadtéri tüzek amellett, hogy a természetben kárt okoznak, fokozott kihívás elé állítják a tűzoltókat az elszórt tanyák védelmének biztosítása tekintetében. Ezért a tűz által veszélyeztetett lakóingatlanok, gazdasági épületek felkutatásakor is kiemelten fontos szerep jut a gyors és pontos tájékozódásnak. Sok esetben csak a tűzoltók gyors, elszánt beavatkozásának köszönhető, hogy emberi életben, vagyoni értékekben nem tesz kárt a tűz. A gépjárművek vezetőinek sincs egyszerű dolguk, mert az erdős területen a „nem hétköznapi „terepviszonyok (szűk, homokos utak, lezárt nyiladékok) megnehezítik a közlekedést, a káreset helyszínének megközelítését.

Bács-Kiskun vármegye erdőtűz szempontjából nagymértékben veszélyeztetett. Az erdők környezetében élő emberek biztonsága, a növény és állatvilág fennmaradása, az erdőkben megtalálható infrastruktúrák megvédése, különösen az erdőtüzektől történő megóvása közös érdek. A klímaváltozás miatt érzékelhető, hogy az időjárási szélsőségekből - extrém meleg és szárazság - mostanra még több lett, ezért napjainkban is kiemelten fontos a tűzesetek megelőzése, a felszámolásukra való felkészülés.

A gyakorlat végrehajtásában részt vettek a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és a KEFAG Zrt. szakemberei is. A Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a két szervezet között évek óta szoros a munkakapcsolat, hiszen egy a cél. Közös munkavégzéssel aktív szerepet vállalnak a szabadtéri tüzek hatékony megelőzése és felszámolása érdekében a rendelkezésre álló lehetőségek és eszközpark alkalmazásával.


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap